Ve čtvrtek 6. července se náš tým Jaguárů vydal do Rostocku, kde se 8. a 9. července konal již po desáté mezinárodní turnaj Euro-Cup, který pořádá tamní tým Nording Bulls Lohmen. Turnaj se přesunul z města Güstrow, kde se konal dřív. Čekalo tak na nás jak nové ubytování, tak hala. Obojí se ukázalo opět skvělé. Letos jsme se rozhodli vydat na cestu o den dřív, abychom mohli volný den využít k výletu. Chtěli jsme aspoň jednou změnit „tradici“, že z měst, která navštívíme kvůli turnajům, vidíme jen hotel a halu. Počasí vyšlo, a tak jsme se v pátek vydali na výlet k moři – maják ve Warnemünde.

Letošního ročníku se účastnilo celkem šest týmů. Kromě nás přijel ještě jeden tým, který pasoval letošní ročník Euro-Cupu na mezinárodní – Warriors Viadana z Itálie, zbytek týmů bylo z Německa – domácí Nording Bulls, Black Knights Dreieich, Munich Animals a Rocky Rolling Wheels Berlin. Týmy hrály systémem každý s každým v rámci jedné základní skupiny a 2×15 minut. Chtěli jsme alespoň obhájit čtvrté místo z roku 2013 a 2015.

DSC_1092V sobotu nás čekal první zápas v prostorné rekonstruované hale, která si ale zachovala atmosféru doby dávno uplynulé. Náš první soupeř byli Munich Animals, tým, se kterým se na turnajích setkáváme celkem často a hrajeme poměrně vyrovnané zápasy. Zároveň jsme ale věděli, že naše starty na turnajích bývají těžkopádnější, než se rozehrajeme a přizpůsobíme hře, která je na úplně jiné úrovni, než hra z české ligy, na kterou jsme zvyklí. Skóre otevřel soupeř a vedl už 2:0, než se Standovi podařilo snížit na 2:1, což také byl výsledek po první polovině utkání. Jenže v druhé polovině přišlo více chyb. Hned na začátku sice Standa vyrovnal na 2:2, ale Mnichované vzápětí přidali tři góly a vedli tak 2:5. Pak přišly dva góly Honzy po asistencích Standy, ale skóre se zastavilo na výsledku 4:6 pro Mnichov.

Druhý zápas byl proti týmu Rocky Rolling Wheels z Berlína. S tímto týmem se setkáváme jen na tomto turnaji. V roce 2013 jsme je porazili 4:0, v roce 2013 dokonce 12:0. Tentokrát jsme ale od začátku vůbec nemohli najít rytmus a začít hrát naší hru se slabším a navíc dost faulujícím soupeřem. První gól dali Berlíňané, i když za celou polovinu vyslali na naši bránu jen dvě střely. To my jich poslali hned devět, ale padl z toho jen jeden gól, a to dílem Standy. V druhé polovině už jsme se srovnali. Soupeř už naší bránu neohrozil a my z osmi pokusů přidali ještě tři góly. Všechny střelil Standa, jeden po asistenci Denise. Vyhráli jsme tak 4:1.

Dalším soupeřem byli Italové – Warriors Viadana – a setkali jsme se s nimi už dřív. Jedno spojuje hru všech italských týmů – rychlost a dravost – to samo o sobě působí jako převaha soupeře. A Warriors nejsou jiní. Na jejich bránu se nám za celý zápas podařilo poslat jen pět střel a nepadl z toho ani jeden gól. Za to Italové naší pevnou obranu ostřelovali, jak mohli. Připsala jsem si 18náct zásahů, které ke mně přes obranu vůbec pronikly a z toho v síti skončilo sedm gólů.

V neděli nám zbývalo dohrát poslední dva zápasy základní skupiny. Začali jsme s nám dobře známým týmem Black Knights Dreieich. Asi jsme šokovali soupeře, když Standa otevřel skóre už v první minutě. Bohužel to byl náš první a poslední gól, i když jsme na soupeřovu bránu poslali ještě alespoň dvě střely. Soupeř nás nešetřil, a to hlavně v první polovině, kdy hrál v plné zbroji, tedy taková „A“ sestava. Snažili jsme se držet pevnou obranu, ale i tak se ke mně přes zeď dostalo v první polovině 17 střel a z toho padlo 6 gólů. „B“ tým na naši bránu v druhé polovině poslal dalších  pět střel, ale už padl jen jeden gól. Prohráli jsme 1:7.

DSC_1310Poslední zápas skupiny nás čekal proti domácím Nording Bulls. Pokud jsme chtěli postoupit do Play-off, museli jsme tento zápas vyhrát. To se nám podařilo jednou v roce 2013. Jenže tato naděje se nám začala vzdalovat už od začátku zápasu. Z hlavního střelce Nording Bulls, který býval prudký sólista, se za roky stal vyhraný klidný hráč, který řídí spolupracující tým. Hned od začátku nás zasypal střelami, a to hned 13ti v první polovině. Padlo pět gólů. My soupeřovu bránu ohrozili jen třikrát, z toho jeden míč od Standy skončil v síti. Druhá polovina nic nezměnila. Soupeř přidal další čtyři trefy po deseti střelách a my opět jen jednu – svůj první gól turnaje dal Denis. Prohráli jsme 2:9 a v základní skupině tak skončili na pátém místě. Čekal nás tak jen zápas o celkové páté místo turnaje s týmem, který skončil na šestém místě – Rocky Rolling Wheels Berlin.

Do zápasu jsme vstoupili podstatně lépe než do našeho prvního vzájemného zápasu. Skóre otevřel Standa a byl také autorem všech pěti gólů první poloviny (jedna asistence Denis a jedna Honza). Soupeř dokázal na naši bránu vyslat jen jednu střelu. K té v druhé polovině přidal ještě pět střel a z toho i dva góly. Ale dařilo se i nám – z 11-ti střel padlo šest gólů. Tři dal Denis po asistenci Standy a tři Standa po asistenci Denise. Vyhráli jsme tedy 11:2 a tentokrát obsadili páté místo.

DSC_1379Desátý Euro-Cup s přehledem vyhrál tým Black Knights Dreiech před druhými Warriors Viadana z Itálie a třetí skončili domácí Nording Bulls. Munich Animals skončili na čtvrtém místě. Jaguars Praha byli tentokráte pátí před šestými Rocky Rolling Wheels Berlin. Za velký úspěch našeho týmu se dá považovat zisk individuální ceny pro nejlepšího brankáře – tu získala Jana Stárková. Navíc Standa se se 16-ti góly stal pátým nejlepším střelcem turnaje.

Co říct k našemu výkonu? Že mezinárodní turnaj nás vždy vrátí na zem a ukáže nám, že to, co stačí v České lize, na mezinárodním poli stačí jen na průměr v druhé části tabulky. Vždy nám to přinese další motivaci, protože my chceme víc. Což znamená další tvrdá práce a trénink. Zahraniční soupeři jsou stále rychlejší, a nemyslím ani tak vozíky, jako herní myšlení a techniku, a přesnější. Jinak náš tým hrál dobře hru, co umí. Tým podpořil i Pavel, který střídal Honzu, který si potřeboval hru pořádně prohlédnout zvenku. Iva vždy hraje svůj výborný standard.

Na závěr jako vždy děkujeme naší trenérce za její čas a práci s námi. Letos navíc byla i v roli asistentky. Speciální poděkování patří Jendovi za asistenci a řidiče, ale hlavně za perfektní zaznamenávání všech statistik použitých v tomto článku. Děkujeme i Bobovi, který byl asistent i rozhodčí, a také Matějovi.

Těšíme se na další ročník.

Jaguáři po páté na Euro-Cupu